blog architektoniczny
Strona główna Biura Projektowego - Furmanek AleksanderRealizacje Biura Projektowego - Furmanek Aleksander
Strona główna Biura Projektowego - Furmanek Aleksander
Artis sola domina necessitas
Artis sola domina necessitas
Artis sola domina necessitasZdjęcia z Jordanek


Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego w Toruniu. Projekt: Menis Arquitectos (foto: AF, 2015)

Trudno mieszkać w Toruniu i nie zauważyć jednej z największych i najdroższych inwestycji budowlanych w ostatnich latach. Mam na myśli powstającą przy Alei Solidarności, w sąsiedztwie historycznego układu miejskiego, salę koncertową na Jordankach, której nadano nazwę Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Obiekt powstaje na podstawie projektu hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, a głównym projektantem jest arch. Fernando Martin Menisa, którego miałem kiedyś okazję poznać osobiście. Projekt został wybrany spośród wielu innych propozycji nadesłanych ma międzynarodowy konkurs architektoniczny. W oczekiwaniu na oddanie tego budynku do użytkowania załączam na blogu kilka zdjęć z budowy.

Tak potrzebny miastu obiekt budzi żywe zainteresowanie mieszkańców i oczywiście kontrowersje. Pozwolę sobie jednak ich tutaj nie rozważać, gdyż gmach nie został jeszcze ukończony. Dopiero jak już się to stanie będzie można miarodajnie ocenić kompleksowo to dzieło architektury i nie wątpię, że powstanie na ten temat jakiś artykuł w prasie branżowej. Jedno jest pewne, rozmachu arch. Fernandowi Menisowi nie brakuje. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz Hiszpanów aktywny udział przy powstawaniu projektu brali też polscy architekci (arch. Jacek Lenart z zespołem oraz arch. Mirosław Skorczyński z zespołem), konstruktorzy (z firmy Fort Polska Sp. z o.o. z Bydgoszczy), a także projektanci innych branż.

Widok na Aleję Solidarności w kierunku południowym - w głębi Stare Miasto, a po prawej stronie widoczna budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego w Toruniu (foto: AF, 2015)

Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego w Toruniu -widok od strony północno-zachodniej (foto: AF, 2015)

Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego w Toruniu - widok od strony zachodniej (foto: AF, 2015)

Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego w Toruniu - widok z budynku w kierunku wschodnim (foto: AF, 2015)

Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego w Toruniu - widok wnętrza (foto: AF, 2015)

Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego w Toruniu - jedna z pięciu ruchomych powłok nad główną salą (foto: AF, 2015)

Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego w Toruniu - pikado z tufu wulkanicznego na suficie (foto: AF, 2015)[2015.10.31; Kilka zdjęć; AF]


Wszelkie prawa zastrzeżone © Biuro Projektowe - Furmanek Aleksander